نقش جوانان در انکشاف جوامع برجسته بوده و باید این نقش جدی گرفته شود

نقش جوانان در انکشاف جوامع برجسته بوده و باید این نقش جدی گرفته شود

جوانان

جوانان به‌عنوان نیروی فعال و متحرک جامعه نقش اساسی در ایجاد تغیرات سالم، دادخواهی برای حقوق شهروندان، تامین عدالت اجتماعی و حاکمیت قانون دارند. به هر میزان جوانان آگاه، هدفمند و روشنفکرانه و بدون ملاحظات قومی، زبانی و سمتی عمل نمایند، به همان اندازه اعتماد مردم نسبت به کارکردهای جوان افرایش یافته و تغییرات مورد علاقه در تمام ابعاد جامعه دست‌یافتنی می‌گردد.
در تمام کشورهای جهان، تجربه ثابت ساخته است که جوانان عامل تغییر و گذار جوامع از وضعیت سنتی به طرف مدرنیته و گرایش‌های مدنی می‌باشند و در راستای رسیدن به این اهداف، باید تلاش‌ها، زحمات و قربانی‌های زیادی داد تا اهداف و مقاصد انسانی به‌دست آید.
در افغانستان، جوانان با فرصت‌ها و موانع زیادی مواجه‌اند، دولت با همه‌ی ضعف‌ها و مشکلات در تلاش تقویت نقش و جایگاه جوانان در لایه‌های مختلف جامعه می‌باشد و فرصت‌هایی مانند آموزش ابتدایی و تحصیلات عالی را فراهم ساخته و برای تعدادی از جوانان وظایف کلیدی در ساختارهای دولتی و غیردولتی داده شده است. اما از جانب دیگر جوانان با مشکلات زیادی مواجه‌اند و این مشکلات باعث دلسردی، سرخوردگی و تضعیف روحیه‌ی آنان شده است. مواد مخدر،گروه‌های قاچاق انسان، گروه‌های مخالف دولت، آزار و اذیت‌های جنسی و مهاجرت‌های خطرناک از مواردی‌اند که جدا جوانان را آسیب‌پذیر ساخته و جلو رشد و انکشاف جوانان را گرفته است. از جانب دیگر یک تناقض در عملکردهای دولت‌های جهان سوم و مخصوصا دولت افغانستان وجود دارد و آن این‌که از یک‌طرف جوانان را تشویق برای دادخواهی و ایجاد تغییرات با روش‌های مدنی و غیرخشونت‌آمیز می‌نمایند، از طرف دیگر این جوانان را مورد فشار نظامی قرار می‌دهدکه این امر باعث می‌شود حرکت‌های مدنی جوانان موثر واقع نگردیده و از روش‌های غیرمدنی برای عدالت‌خواهی استفاده صورت گیرد.
گروه‌های مخالف دولت نیز از وضعیت موجود، سرخوردگی و مشکلات جوانان استفاده‌ی ابزاری می‌نمایند و با فراهم‌سازی امکانات آن‌ها را به صفوف مخالفان دولت می‌کشانند، در حالی‌که دولت می‌تواند با رسیدگی به نیازهای جوانان از پیوستن آن‌ها به گروه‌های مخالف دولت، قاچاق‌بران سلاح و مواد مخدر و سایر گروه‌های تبهکار جلوگیری نماید.
شماری از حلقات داخلی و جریان‌های سیاسی در افغانستان نیز به بهانه‌های مختلف با دادن شعارهایی مانند این‌که جوانان آینده‌سازان‌اند، جوانان بازوان قوی و فعال تغییر اند و از این قبیل، از جوانان برای رسیدن به اهداف سیاسی‌شان سوءاستفاده می‌کنند.
راهکار اساسی برای تقویت نقش و مسئولیت‌پذیری جوانان، استفاده‌ی سالم از ظرفیت‌های جوانان، انگیزه‌دهی و روحیه‌بخشی به جوانان این است که دولت به‌مثابه‌ی ساختاری که باید نیازهای همه‌ی اقشار جامعه را تامین کند، از شعارهای دهان‌پرکن به طرف عملگرایی برود و واقعا جوانان را جدی بگیرد و از سوی دیگر جوانان نیز به خودآگاهی رسیده، وظایف و مکلفیت‌های خویش را در جامعه تعریف نمایند.
یادداشت: روزنامه‌ی «اطلاعات روز» و نهاد «من افغانستانم» براساس یک قرارداد همکاری رسانه‌یی، این ستون را منتشر می‌کند. محتوای این بخش توسط من افغانستانم تهیه می‌شود، اطلاعات روز به‌عنوان نهاد همکار از تولیدات این نهاد در راستای ایجاد همدلی، تقویت نیروهای امنیتی، حمایت جوانان، مبارزه با افراط‌گرایی و خلق امید در میان مردم بدون دخل و تصرف در محتوا، نیم صفحه‌یی را به نشرات این نهاد واگذار کرده است.

موضوعات مرتبط

میهن دوستی و همدیگر پذیری؛ بزرگترین عامل تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور
Posted by iam | May 8, 2018
میهن دوستی و همدیگر پذیری؛ بزرگترین عامل تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور
مسله میهن دوستی و دفاع از حاکمیت ملی،نوامیس ملی،تمامیت ارضی و منافع ملی کشور که کلیت های ارزشی یک جامعه محسوب میگردد،در سرلوحه یی اهداف و مبارزات نیروهای امینتی هر...
آرمان های شوم دشمنان برای شعله ور سازی جنگ های فرقه یی به خاک یکسان میگردد
Posted by iam | May 8, 2018
آرمان های شوم دشمنان برای شعله ور سازی جنگ های فرقه یی به خاک یکسان میگردد
آرمان های شوم دشمنان برای شعله ور سازی جنگ های فرقه یی به خاک یکسان میگردد دشمنان مردم افغانستان با انجام حملات تروریستی در مساجد و اماکن مقدس در روزهای...
استراتیژی جدید آمریکا برای افغانستان؛بیم ها و امیدها
Posted by iam | May 8, 2018
استراتیژی جدید آمریکا برای افغانستان؛بیم ها و امیدها
بعد از رویداد یازده سپتامبر 2001 ایالات متحده آمریکا برای ازبین بردن لانه های تروریزم به افغانستان حمله نظامی نمود و بعد از سقوط طالبان،بیشتر از یکصد هزار نیروی آمریکایی...